Jak nakleić fototapetę? Poradnik dla każdego

Jak nakleić fototapetę? Poradnik dla każdego

Dekorując mieszkanie zwykle zwracamy uwagę na każdy detal, aby było one przytulne. Tworzymy własny azyl, przestrzeń w której mamy czuć się komfortowo i bezpiecznie. Na rynku pojawiają się coraz to nowe rozwiązania, które sprawiają że aranżacja pomieszczenia, jest ograniczona jedynie przez naszą wyobraźnię. Popularnym sposobem stały się fototapety, dzięki nim możemy mieć na ścianie praktycznie wszystko, a ich montaż nie wymaga dużych prac remontowych. Jak więc zainstalować fototapetę?

Odpowiednie przygotowanie do naklejenia fototapety

Fototapeta stanowi popularny ozdobnik ścian, jednak aby spełniała swoją infrastrukturalną funkcję, należy odpowiednio przygotować podłoże. Ściana powinna być przede wszystkim sucha, odtłuszczona, czysta i gładka. Musimy usunąć znaczące mankamenty powierzchni, nierówności i wgłębienia, aby fototapeta zachowała swoje walory estetyczne. Wszelkie pozostałości, po dawnym wystroju np. resztki farby, lub tapet powinny zostać usunięte. Możemy wykorzystać w tym celu mydło malarskie lub zwykły papier ścierny. W przypadku ściany z karton-gipsu, dobrze ją pokryć gładzią i zagruntować, jak w przypadku zwykłego malowania. Zanim przystąpimy do klejenia, zdemontujmy listwy podłogowe czy gniazdka elektryczne, aby nie odcinać ich nożem tuż po zainstalowaniu. Warto zwrócić uwagę, na odpowiedni wybór produktu, fototapety do salonu, różnią się od tych łazienkowych, przede wszystkim właściwościami higroskopijnymi. Do montażu, będziemy potrzebować specjalnego kleju, chyba, że wybraliśmy fototapetę samoprzylepną. Na rynku jest ich ogromny wybór, ważne by wybrać ten, który odznacza się największą jakością wiążącą. W zależności od rodzaju na jaki się zdecydowaliśmy, możemy nakładać klej zarówno na ścianę, jak i fototapetę, która powinna zwilgnąć i stać się elastyczna. Spójrzmy też na początkową siłę klejenia, która powinna być odpowiednio wysokim parametrem. Wybierzmy klej uniwersalny, zarówno do fototapet ciężkich jak i lekkich, oraz taki, który zamknięty w pojemniku nie straci swoich właściwości. Instalowanie ozdobników na ścianie, zwykle nie wymaga generalnego sprzątania po skończonej pracy. Osoby, które zajmują się tym od dawna, nie pozostawiają bałaganu w miejscu ich montażu. Jednak, jeśli dopiero zaczynamy przygodę z tapetowaniem, warto zabezpieczyć podłogę oraz meble, przed klejem, który może być trudny do usunięcia. Przy oczyszczaniu ściany, ważna jest odpowiednia ochrona mebli czy podłogi. Środki do odtłuszczania mają silne chemiczne składy, co może uszkodzić delikatną drewnianą powierzchnie. Musimy zachować też cierpliwość, ponieważ proces schnięcia fototapety, to tak naprawdę proces wysychania kleju. Czas ten zależy od temperatury i wilgotności pomieszczenia. 24 godziny to minimalny okres schnięcia, który w radykalnych przypadkach może wydłużyć się aż do 72 godzin. Ważne, aby fototapeta przez ten okres nie była ścierana, ani poprawiana. Wilgotna od kleju, może się łatwo uszkodzić, co zepsuje planowany efekt.

Rodzaje fototapet

Wbrew pozorom, to z czego wykonana jest fototapeta, ma duży wpływ na sposób ich montażu. Niektóre mogą wymagać dodatkowego kleju i narzędzi, inne z kolei wystarczy tylko nakleić na ścianę. Możemy wyróżnić fototapety:

  • papierowe- jedne z najtańszych, ale nie mniej efektywnych modeli. Dzięki temu, że jest cienka możemy kleić na zakładkę poszczególne elementy. Dodatkowo, musimy dokupić do nich specjalny klej do tapet. Są one mało odporne na ścieranie.
  • foliowe-  do jej zamontowania, niezbędne jest wyczyszczenie powierzchni, a także zagruntowanie ściany. Jest ona stosunkowo odporna na wilgoć, więc nie powinniśmy mieć problemem z utrzymaniem jej w czystości.
  • winylowa- wykonana z dość grubego materiału, który ukryje niedoskonałości ścienne. Nie wymaga specjalnego przygotowania powierzchni. Wadą, może być nieznacznie wyższa cena.
  • lateksowa- wzór nadrukowany na papierze syntetycznym z dodatkiem lateksu. Nie sprawdzi się w pomieszczeniach, w których poziom wilgoci jest wysoki, mimo to wykazuje sporą odporność na uszkodzenia mechaniczne.

Jak nakleić fototapetę?

Pamiętajmy, aby przed przystąpieniem do montażu odpowiednio przygotować podłoże, jeśli jest to wymagane, a także samą fototapetę. Rozłóżmy ją, sprawdźmy jej rozkład, a także czy jest zgodna z naszymi wymaganiami i pozbawiona defektów. Następnie możemy przystąpić do montażu, krok po kroku:

  1. Zagruntujmy ścianę kilka godzin przed położeniem fototapety, łatwiej będzie ją naklejać. Jeśli na ścianie znajduje się odpryskująca farba, czy resztki starej tapety, należy to wyczyścić i pozbawić powierzchnię większych nierówności. Z pomocą przyjdą nam specjalne środki do usuwania tapet, a także rozpuszczające farbę.
  2. Ważne jest, aby nakleić nasz wymarzony wzór równo. Dlatego warto zaopatrzyć się w poziomicę. Dzięki niej, złapiemy odpowiedni poziom i zaznaczymy miejsca, w których ma znaleźć się nasza nowa ozdoba.
  3. Wyznaczone miejsce na ścianie smarujemy specjalnym klejem do tapet. Jeśli producent fototapety zaznaczył konieczność posmarowania samego tworzywa, zastosujmy się do tej instrukcji. W zależności od wybranego kleju, ważne jest aby go równomiernie rozłożyć, dzięki temu unikniemy nieestetycznych pęcherzyków powietrza. Nie możemy też rozpocząć montażu, gdy klej jest zbyt mokry. Zwykle zalecane jest odczekanie kilku minut, by w tym czasie produkt zaczął zyskiwać właściwości wiążące.
  4. Tapetę montujemy zaczynając od lewego, górnego rogu. Pamiętajmy, aby zostawić margines około 2-3 cm, aby w razie konieczności dociąć ją, przy pomocy noża do papieru. Za pomocą wałka do tapet, dociskamy ją do ściany, eliminując zagięcia i nierówności. Zaczynamy od góry, w kierunku dołu.
  5. Nadmiar kleju usuwamy wilgotną ścierką. Pamiętajmy, by w razie czego wyciąć otwory na włączniki, które znajdują się na ścianie, muszą być one kilka milimetrów mniejsze, aby odpowiednio przylegały.

Tych pięć prostych kroków, wystarczy aby poprawnie zamontować fototapetę i cieszyć się nowym wystrojem mieszkania przez długi czas. Kiedy nam się znudzi, zawsze możemy za jakiś czas, sięgnąć po inny wzór.