Czy fototapeta to dobry pomysł?

Fototapeta – hit czy kit?

Obecne trendy w urządzaniu mieszkań mówią jasno – fototapety dodają sznytu! Odpowiednio dobrane potrafią być główną ozdobą wnętrza i zachwycić naszych gości. Ważne jest, aby dobrać je do pomieszczenia w którym się znajdują, jak również do pozostałych elementów wyposażenia i oczywiście do naszych gustów. Poświęcenie odpowiedniej ilości czasu na znalezienie czegoś w sam raz dla nas, będzie procentować w przyszłości, a my będziemy cieszyć się pięknym i stylowym wnętrzem. Naczelną zasadą jest jednak zachowanie umiaru – w każdym pomieszczeniu zdecydujmy się na jeden wzór fototapety i umieśćmy go jedynie w jednym punkcie pokoju. Fototapeta musi być też ładnie wyeksponowana – wysoki i szeroki regał na ścianie z fototapetą nie będzie najlepszym pomysłem.

Fototapety kuchenne

Jednym z pomieszczeń w których najchętniej decydujemy się na fototapety jest kuchnia. Oprócz funkcji estetycznej, umieszczona przy stole lub w innym newralgicznym miejscu, może chronić ścianę przed zabrudzeniami. Najbardziej popularne są fototapety z motywami związanymi z jedzeniem. Wybierając fototapetę do kuchni zastanówmy się, jakie kolory przeważają w pomieszczeniu i czy chcemy aby wybrany wzór kontrastował z pozostałymi elementami wnętrza, czy też z nimi współgrał. Gdy chcemy dodać kuchni energii, postawmy na wzory z soczystymi owocami – pięknie prezentują się szczególnie pomarańcze, limonki i wiśnie. Jeśli chcemy wybrać coś bardziej neutralnego, zawsze sprawdzi się motyw kawy i kostek lodu. Ciekawym akcentem będą też fototapety w sztućce lub kieliszki.

Modny salon

Pokój gościnny, zwany szumnie salonem, jest najbardziej reprezentacyjnym pomieszczeniem w domu. Musimy więc zadbać, aby był urządzony ze smakiem bo stanowi naszą wizytówkę. Od kilku lat wybieramy najchętniej meble w jasnych kolorach, a szaleństwo zostawiamy dodatkom. Do eleganckich salonów pasują fototapety z motywami pejzaży i flory. Ciekawym wyborem będą fototapety z wizerunkiem miast, mostów, tuneli czy piwnic. Odpowiednio dobrane powiększą też optycznie wnętrze. Dla wielbicieli natury spodobają się natomiast fototapety lasów, drzew i zwierząt przypominające ryciny w książkach. Delikatnie akcentują one gust gospodarzy, idealnie pasują jako tło kanapy czy w okolicy domowej biblioteczki. Pamiętajmy jednak, że liczy się umiar. Jeśli wybierzemy fototapetę na której dużo się dzieje, zadbajmy o to żeby pozostałe dodatki w salonie nie przytłoczyły wnętrza.

Fototapety w pokoju dziecka

Pokój dziecinny jest najbardziej wdzięcznym pomieszczeniem do aranżacji. Warto zdecydować się w nim na białe meble, które będą rosły wraz z dzieckiem i szybko nie wyjdą z mody. Dla najmłodszych możemy pokusić się o fototapety z postaciami z bajek, autkami czy zwierzętami. Dla starszych dzieci doskonałym wyborem będą mapy świata. Wybór takiego wzoru, oprócz walorów estetycznych, będzie mieć również wymiar edukacyjny. Motyw ten występuje w wielu wariantach i tylko od naszej wyobraźni zależy, czy wybierzemy kolory beżowe i stonowane, czy zaszalejemy i wybierzemy mapę w kolorach tęczy.